Kazuistika Pes-Asistent
KAZUISTIKA
Popis reálného případu klientky, která se na naší organizaci obrátila pro poradentsví.
Pro uchování ochrany dat byla pozměna zejména identifikační data, která však nenaruší sled příběhu.
Vstupní informace:
Matka, osoba pečující o osobu blízkou – syna se zdravotním postižením. Žije sama se synem, který trpí pervazivní vývojovou poruchou - autismem, střední mentální retardací, poruchou soustředění a depresemi. Syn, 21 let, téměř nemluví, tělesně je zcela
v pořádku, je schopen pohybu a úkonů běžného života, ale jen na základě jasných pokynů – co, kdy dělat. Cizí osoby v něm vyvolávají záchvaty úzkosti, cizí prostředí taktéž, cestování autem, autobusem či vlakem je pro úzkostné ataky nemožné. Syn potřebuje striktní dodržování denních rituálů v přesném sledu – vyrušení z režimu vyvolá záchvat úzkosti. Záchvaty se projevují zejména křikem
a boucháním se pěstí do hlavy, může dojít i na paniku a zmatené pobíhání okolo (např. vběhnutí do vozovky). Bez zjevných příčin občas upadá do depresí, ty se vyznačují neschopností pohybu (jako extrémní, vyčerpávající únava), stálým pláčem a odmítáním potravy.
Matka zjistila, že pokud se takový záchvat objevil v přítomnosti sousedova přátelského psa, syn se na psa zadíval, začal ho, slovně podporován matkou, hladit a záchvat ihned odezněl. Dále si všimla, že za psem syn rád chodí a je ochoten za ním jít i do cizího neznámého prostředí, bez stavu úzkosti. Syn měl očividně se psem velmi kladný vztah. Soused se však s přátelským psem odstěhoval, matku tato pozitivní zkušenost inspirovala k hledání možností vhodného psa pro syna dle potřeb a specifik jeho diagnózy.
Matka tedy zažádala o asistenčního psa u organizace s kynologickým systémem. Následoval proces, který popisujeme dle výpovědi matky a zároveň uvádíme odlišnosti a návrhy inovativního sociální systému:
- Nastal proces sepsáním smlouvy, který neprobíhal s pracovníkem znalým diagnózy – tedy nikdo nezjišťoval důležité informace
o chování syna a o technikách, které matka používá, aby syn prožíval život co nejklidněji. Matka se dozvěděla, že psa domů získají již vycvičeného, se zkouškou a budou mít jeden týden na secvičení za osobní pomoci kynologa organizace.Inovačním systém: s klientem (osobou pečující o osobu blízkou) jedná sociální pracovník školený v oblasti diagnózy autismus, rozhovor je cílený na efektivnost nabízené služby. Zjišťuje zejména co vše by pes měl ovládat, aby zcela účelně pomáhal, jak a kde reálně pes bude v bytě spát, jíst, kdo a kdy jej bude venčit a zajistí veterinární prevenci, atd. - s rodinou se stanoví jasný cíl služby, specifická zakázka, etapy, postupy v případě změn, krizové situace atd - Následovalo pasivní čekání na vycvičeného psa. Toto čekání se protáhlo na cca 16 měsíců (nákup psa, testování psa, výcvik psa, zkoušky psa), za kterých se synovi prohloubily stavy úzkosti a zvýšila se četnost depresí. Lékař navýšil psychofarmaka, která ovšem po delším užívání ovlivnila funkci jater a tedy i imunitní systém. Syn byl častěji nemocen a nucen užívat léky. Matka si tedy vyžádala občasný kontakt se psem – ten byl možný pouze osobní návštěvou psince v organizaci. Syn se na psa velmi těšil, doma o něm stále mluvil „Ben přijede k nám?“, „Kde je Ben?“, „Jedeme pro Bena?“ - to jsou otázky, které mnoho měsíců několikrát denně matka stále dokola zodpovídala.Inovační systém: čekací lhůta činí pouze dobu potřebnou k nalezení vhodného psa (průměrně do 6 týdnů, maximálně 3 měsíce), jeho nákup a 3-4 týdenní testovací pobyt v ELVA HELP (test zdravotní a test povahy), dále je pes umístěn ihned v rodině klienta a rodina je sociálním pracovníkem a pracovníkem v sociálních službách (se vzděláním a praxí v oboru diagnózy autismus, lektorství, kynologie a krizové intervence) osobně ve svém sociálním prostředí (doma) rehabilitován (všichni, včetně osoby s handicapem, jsou zapojení do školení-výcviku jak psa vést, vychovávat a cvičit). Tým ELVA HELP zůstává s rodinou v úzkém kontaktu (email, skype, telefon). Tým nadále klienta navštěvuje, někdy až 3-denní návštěvy (ubytování v blízkosti adresy rodiny) dokud je zjevné, že pes se do rodiny plně integroval a na výcvik reaguje tím, že jej chápe a postupuje v naučených dovednostech. Dále se četnost kontaktu postupně snižuje. Poradenský kontakt je stále dostupný emailem, telefonem či skypem. V závěru první fáze výcviku složí klient (rodina) zkoušku se psem, kde před odborníkem na danou diagnózu (zde autismus) musí obhájit proč psa potřebuje, jak pes klientovi pomáhá a vše dokládá v praxi přímo se synem. Odborník dokáže posoudit, zda jsou dovednosti psa účelné a tedy i finanční náklady za psa účelně vynaloženy. (náklady na jednoho psa-asistenta se pohybují cca 80 000,- od dárců, nadací a MPSV)
- Po době čekání pes s výcvikářem složil zkoušku posouzenou kynologem (kynolog rozpozná zda je pes poslušný a zvladatelný, neví však, zda jsou ukazované dovednosti účelné a potřebné pro klienta – ten je kynologovi neznámý) a byl trenérem odvezen do rodiny. Trenér se ubytoval poblíž rodiny na týden a zahájil každodenní kontakt s rodinou a psem – trenér ovšem nebyl nijak znalý problematiky diagnózy autismus. Jeho představa byla laická, tedy taková, že právě autistický syn bude psa povelovat a vést. Docházelo tedy k častým nedorozumění. Trenér (pro syna cizí osoba) požadoval komunikaci se synem, ten upadal do úzkostných záchvatů. Matka byla z celého týdne velmi zoufalá, pes, který rok žil v kotci 190 km daleko, byl v bytě panelového domu zcela zmatený, chování autistického syna bylo pro něho také zcela nové – integrace psa byla velmi obtížná, pes na autistu nereagoval podle složených zkoušek. Navíc pes vykazoval dovednosti, které matka pro syna nepotřebovala. Matka v podstatě musela řešit nejprve to, aby se téměř dvouletý pes naučil v klidu žít a pohybovat v bytě. Autistický syn reagoval na psa depresí a úzkostí. Matka došla k závěru, že bude pro všechny lépe, když psa odmítne. (Pes již ale byl hrazen sponzory a nadacemi a MPSV v hodnotě 240 000,-Kč). V této situaci matka hledala pomoc a našla kontakt na naši organizaci.
Závěr:
Po konzultaci s naší organizací, formou krizové intervence, matka přistoupila na převzetí psa a započala s jeho základní výchovou chování v bytě a jeho integrací v rodině a pomalu se seznamuje s dovednostmi, které pes ovládá a rodina je nepotřebuje. Zároveň zjišťuje, co by měl pes pro jejího syna umět a ve své výbavě dovedností to nemá. Matka velmi litovala, že informace o naší organizaci nalezla později, nyní je již informována o možnosti jiných přístupů (zejména práce s odborníky na sociálně-zdravotní oblast). Matka s námi nyní emailem a telefonicky konzultuje základní výchovu psa. Velmi ráda by vstoupila do projektu s námi a psa účelně vycvičila pro svého syna dle potřeb syna, rodiny, prostředí, ve kterém žijí.
Resumé:
Po podání žádosti došlo v Kynologickém systému k čekací pasivní době 16 měsíců.
V Sociálním systému by doba byla maximálně 4 měsíce.
Zkoušku psa v kynologickém systému provádí trenér (zdravý člověk) a hodnotí kynolog
(člověk, který nezná klienta a jeho potřeby). - nelze zhodnotit účelnost
V Sociálním systému by zkoušku psa prováděl klient s rodinou a hodnotil by ji odborník na diagnózu klienta – na jeho potřeby. - lze zhodnotit účelnost pomoci psa
Předávání psa rodině – klientovi koná kynolog-trenér psa, který nemá znalosti o diagnóze klienta a jeho potřebách
a možnostech i jeho limitech, předávání je časově limitováno jedním týdnem.
V Sociálním systému by byl pes předáván sociálním pracovníkem-lektorem s kynologickými znalostmi a znalostmi diagnózy klienta, časový limit není stanoven, pes nemá dlouhodobé návyky z přechodného pobytu na cvičišti (kotec, trenér).
Finanční náročnost je zatížena odměnou kynologovi, ubytováním psa v psinci, jeho výživou a veterinární péčí v psinci, zvýšeným rizikem na možný budoucí nesoulad s rodinou klienta (návyky z kotce, návyk na trenéra), zvýšeným rizikem na malou míru účelnosti v pomoci klientovi (pes je trénován podle soustavy předem daných úkonu – standardizovaně). Náklady cca 240 000,-Kč (hradí MPSV, nadace, dárci).
V Sociálním systému by kynologa-trenéra nahradila rodina klienta a klient sám dle možností, ubytování a péče a strava psa je opět ihned věcí klienta a jeho rodiny, riziko nesouladu je vyloučeno velmi záhy po předání a velmi rychle při výchově a tréninku dojde ke sladění psa s rodinou, účelnost výcviku je dána přímým soužitím psa – klient nebude svého psa učit cvik, který je pro něho neúčelný. Náklady na přípravu 1 psa v sociálním systému činí dle kvalifikovaného odhadu v průměru cca 80 000,-Kč (hradí MPSV, nadace, dárci).